Jégkorongozó „palánták” hozzátartozóival beszélgetve, szülői értekezletekre bekapcsolódva, sokszor szembe jön velem a kérdés, hogy ha a gyermek 16-18 évesen mégis úgy dönt, hogy a hoki a továbbiakban „csak” egy szenvedély, hobbi marad számára, akkor megérte-e belefektetni azt a sok időt, energiát, lemondást és anyagi áldozatot, amivel az elmúlt évek jártak. Szakemberek segítségével erre a kérdésre igyekszünk választ adni.
Ha csupán abból az aspektusból vizsgáljuk meg a történetet, hogy profi jégkorongozó lett-e a gyermekünk vagy sem, akkor természetesen joggal merülhet fel a dilemma. A gyermekek egészséges fizikai, pszichológiai és mentális fejlődésének vizsgálata szempontjából azonban ez a kérdés teljesen irreleváns.
Az elmúlt néhány évtizedben annyira átalakult a világunk, megváltoztak a szokásaink, hogy minden olyan tevékenység, amely mozgásra sarkallja a gyermekeinket, szinte szó szerint aranyat ér. Egy szülőnek, egy felelős felnőttnek nem lehet más feladata, mint biztosítani a gyermeke számára azokat a körülményeket, ahol biztonságban és a korának megfelelően fejlődhet. Hogy felnőtt korára aranyérmes olimpikon, egy kreatív művész, egy jókedélyű pedagógus, vagy éppen egy egészségesen versengő típusú üzletember lesz-e, az szinte teljesen mindegy.
Csíkszeredában dolgozó gyógypedagógus, pszichológus, gyógytornász kollégáim segítségét kérve és a legfrissebb kutatásokat átfésülve, igyekszem néhány gondolatban bemutatni azt, hogy milyen jótékony hatása van a mozgásnak (s ezen belül is a jégkorongsportnak) a fejlődő gyermeki szervezetre.
Akár az embert, akár az állatvilágot nézzük, az egészséges egyedfejlődés kulcsa a szabad játék.
Főleg a korai években a mozgásnak kiemelkedő szerepe van abban, hogy a gyermek izomzata, csontozata és idegrendszere megfelelő módon fejlődhessen. A tudomány mai állása szerint az ingerszegény környezetben felnövő gyermekek a későbbiekben többek között tanulási nehézségekkel, memóriaproblémákkal, mozgáskoordinációs kihívásokkal, figyelemzavar kialakulásávál nézhetnek szembe.
A mozgás ugyanis egy egymásra épülő folyamat alapköve. Fejlődése hatással van az idegrendszerre, az idegrendszer hatással van a kommunikációra, a gondolkodásra és a szociális kapcsolatokra. Hogyha a mozgás megfelelőképpen fejlődik, akkor pozitívan befolyásolja mindezeket.
Az utóbbi évtizedekben a fiatalok életéből eltűnt a grund, egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, játszótéren egymást, vagy valamilyen játékszert kergetve. Ezért a felnőttekre hárul a feladat, hogy ezt a hiánypótló cselekvést valamilyen módon megszervezzék a gyermekeik számára.
A jégkorong olyan sportág, amely a grundnak, a régen bevett szabad, mozgásgazdag játéknak talán a legmegfelelőbb alternatíváját tudja biztosítani, hiszen komplexitásának köszönhetően majdnem minden izomcsoportot átmozgat és fejleszt, segíti a szem-kéz-láb koordinációjának fejlődését, illetve dinamikájának köszönhetően segíti a fiatalokat a gyors döntéshozásban is.
Tekintsük át, hogy milyen fejlesztő szerepe van a sportnak, mozgásnak általánosan a gyermekek fejlődésére nézve.
Fizikai előnyök
Kognitív fejlődés, a tanulásra gyakorolt pozitív hatás
Pozitív befolyás az érzelmi fejlődésre
Személyiségfejlesztő hatás
Társas kapcsolatok
Az érzelmi intelligencia (EQ) fejlődése
Jégkoronggal a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar „ellen”?
A fentiekben a teljesség igénye nélkül igyekeztünk összefoglalni a sportnak a gyermek egészséges fejlődésre gyakorolt hatásait.
Az összképet tekintve, higgyék el, minden egyes mozgásra, sportra áldozott másodperc megérte, függetlenül attól, hogy 20-30 év múlva csillog-e valamilyen színű érem a gyermekeink nyakában. A mában folytatott küzdelmünk messze túlmutat a felemelhető kupákon, a megszerezhető címeken.
A szöveg elkészítésében segítségemre volt Ercse Edit gyógypedagógus, Kádár Enikő pszichológus és Zakariás Éva gyógytornász.
Irodalom:
Duberg A, Hagberg L, Sunvisson H, Möller M. Influencing Self-rated Health Among Adolescent Girls With Dance Intervention: A Randomized Controlled Trial. JAMA Pediatr. 2013;167(1):27–31.
Kohl III, H. W., & Cook, H. D. (2013). Physical activity, fitness, and physical education: Effects on academic performance. In Educating the student body: Taking physical activity and physical education to school. National Academies Press (US). Pan, C. Y., Chu, C. H., Tsai, C. L., Lo, S. Y., Cheng, Y. W., & Liu, Y. J. (2016).
Tóth Rebeka: Mozgásra fel! – A gyermekkori sporttevékenység előnyei, Mindset pszichológia (online portál)