A helyes táplálkozás kialakítása az információk elsajátításával kezdődik, amelyeket mind a szülőnek, mind a gyermeknek meg kell tanulnia. A tanulási folyamat és a gyakorlati kialakítás időt vesz igénybe, ezért keressünk egy nyugodtabb időszakot, amikor elegendő idő áll a rendelkezésre. Szánjunk rá időt, hogy megismerkedjünk a kiegyensúlyozott táplálkozással. Vegyük igénybe szakember segítségét, aki a bennünk felmerülő kérdések megválaszolásában és a táplálkozás kialakításában segíteni tud. Addig is összeszedtünk néhány gyakorlati tippet a megfelelő táplálkozás kialakításához.
1. Fokozatosság. Érdemes felmérni, és megfigyelni az aktuális táplálkozási szokásokat a családban és a gyermeknél, hogy információt kapjunk a jelenlegi táplálkozási helyzetről. Készítsünk jegyzeteket, vezessünk táplálkozási naplót, figyeljük meg mikor és milyen élelmiszereket vásárolunk. Írjuk össze a mindennapi élet során felmerülő szokásokat, kérdéseket és hátráltató tényezőket. Ezen információkkal a kezünkben már fokozatosan el lehet kezdeni a változtatásokat. Ha egy táplálkozási tényezővel foglalkozunk egyszerre, akkor könnyebben alkalmazhatóak az új elvek, és azok hosszú távon az életmódba épülnek.
2. Tervezés és előkészítés. Gondolkodjunk előre és tervezzük meg a következő időszakot, hetet, napot. Mikor, mit szükséges főzni, venni, csomagolni. Teremtsünk időt arra, hogy előkészítjük a következő napi ételeket, így minőségi és megfelelő ételek kerülnek a gyermekek hátizsákjába.
3. A feldolgozott-, gyors- és készételek elhagyása. Próbáljunk meg odafigyelni arra, hogy csak olyan élelmiszereket vásároljunk, és kínáljunk a gyermekeknek, amelyek a természetben is megtalálhatóak és a lehető legtermészetesebb formában kerülnek az asztalra. Azok a legtáplálóbb források, amelyeket az élelmiszeripar egyáltalán nem, vagy a kevéssé dolgozott fel. Rengeteg alternatíva létezik ma már ezen élelmiszercsoportok kiváltására, amelyekkel a minőségi étkezés könnyen megvalósítható, és így a sportteljesítmény támogatható.
4. Változatosság. Figyeljük meg, hogy milyen típusú élelmiszert vásárolunk rendszeresen, figyeljünk az ételek színére, az elkészítés módszerére, illetve a nyersanyagok változatosságára. Minél változatosabb, színesebb egy táplálkozás, annál jobban biztosítható a szervezetnek minden szükséges tápanyag.
Előző lecke: A szervezet szükségleteinek felmérése a megfelelő táplálkozás kialakításához
Következő lecke: A szülő szerepe a gyermek helyes táplálkozásának kialakításában