II. Élmények, boldogság, motiváció
2. lecke: A cél-kitűzés elmélet
2020-04-18
Általánosan elfogadott álláspont, hogy az emberi cselekedetek többsége célvezérelt, vagyis tudatos célok által irányított. Az emberek motivációja azért különböző, mert eltérőek a teljesítménycéljaik.
A célok jellemezhetők:
- tartalom szerint: körvonalazatlan vagy meghatározott (specifikus)
- nehézség szerint: könnyű, közepes, nehéz, lehetetlen
- intenzitás szerint: mentális erőfeszítésre vonatkozik -> minél intenzívebben gondolkodunk egy személyes célunk elérésére vonatkozó problémán, annál elkötelezettebbek leszünk a megoldás mellett, majd valóban meg is oldjuk az adott feladatot. Az elköteleződés arra vonatkozik, hogy milyen mértékben találjuk vonzónak a célt, mennyire tartjuk fontosnak, mennyire akarjuk elérni azt és mennyire ragaszkodunk hozzá az akadályok ellenére is.
Milyen célokat érdemes kitűzni ahhoz, hogy azok magas teljesítményhez vezessenek?
- Ha a megfelelő képesség és cél-elkötelezettség adott, akkor minél nehezebb a cél, annál jobb a teljesítmény, mert az emberek erőfeszítésüket a feladat nehézségéhez igazítják.
- A specifikus és nehéz céltartalmak magasabb teljesítményhez vezetnek, mint a körvonalazatlan, de kihívást jelentő („hozd ki magadból a legtöbbet”) célok. A „hozd ki magadból a legtöbbet” célok kétértelműsége lehetővé teszi sportoló számára, hogy a legjobbat feltételezzék teljesítményük értékelésekor, ami azt eredményezi, hogy elégedettek lesznek már alacsony, vagy közepes teljesítmény esetén is. Ez az egyik oka, hogy az ilyen célokkal rendelkezők nem teljesítenek olyan jól, mint akik elé körülhatárolt, nehéz célokat tűznek ki. Ennek kapcsán a nagyon specifikus célokat kitűző sportoló kevésbé mutat változatos, hullámzó teljesítményt.
- A célok iránti elköteleződés fokozódik, ha a játékos elhiszi, hogy a cél elérése lehetséges és fontos. A hitet befolyásolja a személyes hatékonyság (más néven feladatspecifikus-önbizalom). Ide tartozik: képesség, tapasztalat, képzés, információ a megfelelő feladatstratégiákról, múltbeli sikerek. Magasabb személyes hatékonysággal rendelkező sportolók valószínűbben választanak nehéz célokat. A nehezebb célok választása már önmagában is nagyobb magabiztosságot jelez.
- Azok a célok, melyeket az edző, szülő, tanár észérvekkel összekapcsolva tűz ki a fiatal elé éppen annyira motiválók, mint a fiatal önerejéből kitűzött céljai.
- A magas motivációs szint fenntartása sokkal könnyebb akkor, ha a cél mindenki előtt ismert, ha a törekvéseket rituális megerősítések is támogatják, és ha mindezt az edzők, szülők, tanárok magatartása is támogatja.
Összefoglaló ábra: Képesség, személyes hatékonyság, célok, teljesítmény kapcsolata
A magas teljesítmény eléréséhez az alábbi tényezők ciklikussága szükséges:
Előző lecke: Mit jelent a motiváció?
Következő lecke: Három „pozitív” nevelői magatartás
Mi is a Szülőakadémia?
Vissza
Minden jog fenntartva. Copyright © 2016 SZ.J.A.
Székelyföldi Jégkorong Akadémia