Belépés Regisztrálás Székelyföldi Jégkorong Akadémia főtámogatója
I. Edzői-játékos-szülői etika
 
7. lecke: Szülői bevonódás
2020-03-30
 

A szülők a gyerekeikkel kapcsolatos hiedelmeik és percepcióik – pl.: miben és mely területen látják ügyesnek, motiváltnak, stb.– nagymértékben a gyermek nemével, a szülők nemhez tartozó elvárásaival, értékeivel áll összefüggésben, amelyet a szülő a saját sztereotípiái is befolyásolnak. Ugyanakkor a szülői hiedelemrendszer meghatározza azt is, hogy a szülő mely értékeket tartja elsődlegesnek – pl.: inkább a zenét, tanulást –, hiszen a gyerektől elvárt teljesítményt elsősorban a szülő által preferált területen támogatja és értékeli a szülő.

Ez alapján a szülő és a gyerek közötti interakciós mintákat befolyásolja a hiedelem és a szülői sztereotípiák rendszere. E folyamatok visszahatnak a gyerek magabiztosságára, kompetenciaérzésére, sikerhez való hozzáállására, érzelmi reakcióira, illetve sporttevékenységbe való bevonódásra is.

A Távnyomással Elért Eredmény (TEE), a Távnyomást Gyakorló Szülői Viselkedés (TGYSZV) jelensége:

A modern sport kialakulásával az egyik legfőbb törekvés a „halhatatlanságra”, eredményességre való törekvés lett. Nem meglepő tehát, hogy gyermekkorban, de elsősorban a korai és késő serdülő korban a szülők, akár eltorzult viselkedéssel is, „táv-irányítással” és extrém esetekben „táv-agresszióval” űzik, hajtják gyermeküket a sportolás során, versenyhelyzetben a „nagy és sikeres sportolóvá válás”, vagy egy „jó eredmény” elérésének reményében.

Távnyomást Gyakorló Szülői Viselkedés rizikójelei:

  • A szülők saját életüket érintő döntést hoznak a gyermek érdekében, melyek alapvetően meghatározóak: eladják a lakásukat, elköltöznek, 2-3 plusz munkát vállalnak, hogy tudják finanszírozni a gyermek sportját.
  • A gyermekkel kapcsolatos minden döntést pl.: az edzőre ruháznak, határozza meg ő az életét, hogy „érezze a sportot”
  • Nyilvánvaló sérülés ellenére (pl.: csonttörés) versenyeztetik a gyermeket
  • A gyermeknél pszichoszomatikus tünetek alakulnak ki, vagy olyan szindrómák, amik a sportot nehezítik (pl.: anorexia)

A Távnyomással Elért Eredmény és a Távnyomást Gyakorló Szülői Viselkedés egy skála mentén helyezkedik el:

Előző fejezet: Szülői modellhatás
Következő fejezet: Szülői, edzői és sportolói szerepkonfliktusok


Mi is a Szülőakadémia?

 
 
 
 
Vissza
 
 
 
 
Minden jog fenntartva. Copyright © 2016 SZ.J.A. Székelyföldi Jégkorong Akadémia