A Székelyföldi Jégkorong Akadémia tevékenysége nyolc különböző hokiműhelyben zajlik. Az egyes központokban azonos szakmai, pedagógiai elvekre építenek, de mindegyiknek megvan a saját arca, hangulata, erőssége, illetve gyenge pontja. Az elmúlt szezonban sorra felkerestük az egyes hokibázisokat, és írott riportok, fotók, videók formájában megmutattuk, hogy miként zajlik ott az élet. Szeretnénk ugyanis, ha minden szülő pontosan ismerné, milyen lehetőségek állnak gyereke rendelkezésére lakhelyük közelében. A #KÖZPONTBEJÁRÓ nyolcadik, befejező részében a marosvásárhelyi központunkat mutatjuk be.
Hogyha a Székelyföldi Jégkorong Akadémia központjait aszerint rangsorolnánk, hogy mekkora átalakuláson mentek keresztül az utóbbi 1-2 évben, a versenyt utcahosszal a marosvásárhelyi hokiműhely nyerné meg. Igaz, 2021 előtt gyakorlatilag hiányzott az intézményes jeges sportélet a városból.
Az SZJA alapításakor egyértelmű volt, hogy a székelyföldi jégkorongos központok sorába Marosvásárhelyt is be kell építeni. A folyamat csakhamar elindult, és köszönhetően a lelkes szakembereknek, illetve a végtelenül elkötelezett szülői gárdának, már azelőtt hokiedzésre jártak a vásárhelyi gyerekek, hogy ehhez műjégpálya állt volna rendelkezésükre.
Ebben az időszakban előfordult, hogy akár Karcfalváig utazott a maroknyi csoport, hogy megfelelő körülmények között készülhessen. A téli hónapokban némiképp jobb volt a helyzet, ugyanis ideiglenes szabadtéri pályák elérhetők voltak a gyakorlásra.
A kezdetektől hokizó néhány tízes csoport hite és kitartása akkor hozott gyümölcsöt, amikor 2021. február 14-én Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határában felavatták a Székelyföldi Jégkorong Akadémia által építtetett sátortetős műjégpályát. Az új létesítmény átadása pedig egy új fejezetet nyitott a jeges sportok történetében. Innentől hihetetlenül gyors felívelés kezdődött el a városban, robbanásszerűen megnőtt azoknak a gyerekeknek a száma, akik elkezdtek korcsolya-, illetve jégkorongoktatásra járni.
Nemcsak az utánpótlásra, de a felnőtt szabadidős sportolókra is nagy hatással volt az átalakulás. Maximális kihasználtság mellett hirdetik meg hétről hétre a közkorcsolyázást, illetve a különböző tematikus jeges tevékenységeket a nagyközönség számára.
A jégpálya átadása óta eltelt időszakban egy stabil és egyre népesebb központtá nőtte ki magát Vásárhely. Még időre van szükség ahhoz, hogy a nagyobb korosztályokban is éreztesse hatását az átalakulás, de az egyértelműen látszik, hogy az alap elég széles ahhoz, hogy néhány év múlva a 15-16 évesek között is saját csapattal versenyezhessen a város.
Jelenleg a központban hat szakember foglalkozik a gyerekekkel. Kui Csaba, Vákár Lajos, Madaras László, Nagy-Galaczi Géza és Both László felel az egyes korosztályokért, Nadina Niciu pedig elsősorban a kapusok edzéseit irányítja.
A marosvásárhelyi hoki fellendülése tehát egy rendkívül szimpatikus történet, ugyanis jól mutatja, hogy a szülők, a szakemberek részéről volt értelme az erőfeszítéseknek, az áldozatoknak, mert mára ugyanolyan körülmények állnak rendelkezésre, mint bármelyik nagymúltú központban.
Az utóbbi évekre visszatekintve joggal bízhatunk abban, hogy a dinamikus fejlődési ütem a jövőben is megmarad. A jövőkép szempontjából az sem elhanyagolható, hogy egyre inkább úgy tűnik, belátható időn belül végre elkészül a városi műjégpálya is, amelynek munkálatai évekkel ezelőtt félbeszakadtak.
Marosvásárhelyen van tehát értelme csatlakozni a jégpálya köré csoportosuló mozgalomhoz, mert nemcsak értékes, egészséges kikapcsolódást, de valós fejlődési lehetőséget is nyújt.
A jégkorongozni vágyó gyerekek, illetve szüleik telefonon keresztül jelezhetik csatlakozási szándékukat Kui Csabánál a 0742 658 922-es telefonszámon.