Belépés Regisztrálás Székelyföldi Jégkorong Akadémia főtámogatója
Hírek
 
Szívünk jóléte a rendszeres testmozgáson és az emberi kapcsolatainkon alapul
2024-09-21
 

Szív(ügyek) – szívünk egészségéről, a szívbetegségek kezelési módjairól hallhattak panelbeszélgetést a résztvevők péntek este, a SZJA sport és metodikai központ kollégiumában. A szív- és érrendszeri megbetegedések összefüggésben állnak más szervi funkciókkal, illetve a pszichés megbetegedésekkel is. Az esemény szervezői A Felcsík Fejlesztési Társulás és a Székelyföldi Jégkorong Akadémia voltak. 

 

Folytatjuk egészségtudatosító kampányunkat, éppen ezért megtartottuk az ősz első panelbeszélgetését a SZJA sport és metodikai központ kollégiumában Csíkkarcfalván, amelyet a Felcsík Fejlesztési Társulás és a Székelyföldi Jégkorong Akadémia közösen szervezett. A panelbeszélgetés címe Szív(ügyek) – szívünk egészségéről, a szívbetegségek kezelési módjairól, a beszélgetés résztvevői között voltak akadémiánk szakemberei is dr. Solyom Annamária, sportorvos és családorvos, a Mens Sana alkalmazottja, illetve dr. Korodi Szilamér, kardiológus főorvos, intervenciós kardiológia kompetencia, az orvostudományok doktora, valamint Forró-Erős Gyöngyi, Klinikai pszichológus, pszichoterapeuta. A témát orvosi és pszichológiai szempontból egyaránt körbejárták a szakemberek. A mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a stressz és emberi kapcsolataink egyaránt befolyásolják a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. A panelbeszélgetést Dobos Melinda, a Kistérség Fejlesztési Társulás munkatársa moderálta.
A kardiológus elmagyarázta a jelenlevőknek a szív- és érrendszeri betegségek patológiák tüneteit. Akut esetben, azaz szív-infarktus esetén, ha mellkasi fájdalmak jelentkeznek, de beteg eszméleténél van, nyugalomban, fizikai megterhelés nélkül várja a mentőt. Eszméletvesztésnél, viszont azonnal el kell kezdeni az újraélesztést.
„A szív- és érrendszer összefügg a többi szervi funkcióval éppen ezért nem is lehet elkülönítve beszélni róla. Fontos a heti rendszerességgel végzett testedzés, két és fél óra aerob mozgás, lassú mozgás, a pulzust alacsonyan tartva vagy egy óra tizenöt percnyi anaerob edzés. Mindezek felett ajánlott hetente kétszer izomerő vagy izom karbantartó edzések végzése” – hangzott el a beszélgetésen. Fiatalkorban az izomépítés, idősebb korban pedig az izomtömeg megtartására kell helyezni a hangsúlyt.
Napjainkban divatos a szaladás, egyre többen futnak, de itt is mint az élet más területein fontos a fokozatosság, és hogy ne tüzűnk ki magunk elé elérhetetlen célokat, mert az a motivációnk elvesztéséhez vezet.
A szív- és érrendszeri problémák, illetve a psziché között, ugyan nem száz százalékig kimutatható, de igenis összefüggést fedeztek fel a szakemberek. A pszichológus szerint: a szív és érrendszeri problémákkal küzdő páciensek többségének rossz emberi kapcsolatai – párkapcsolat, barátok stb. – vagy éppen, ha az illető magányosan él, ezek a tényezők mind közrejátszanak a betegség kialakulásához. A másik fontos terület, hogy állandó stresszben élünk, az evolúció során az emberiség életében mindig jelen volt a stressz, csak nem állandó jelleggel. Ehhez a mi szervezetünk nincs adaptálódva és ezért alakulnak ki pszichés és szervi megbetegedések – vélekedtek a szakemberek.
A következő előadás körülbelül egy hónap múlva lesz egy szintén izgalmas témával készülünk.

 

 
 
 
 
Vissza
 
 
 
 
Minden jog fenntartva. Copyright © 2016 SZ.J.A. Székelyföldi Jégkorong Akadémia