Gyerekkora óta meghatározó szerepet játszik életében a sport. Később a táplálkozás szervezetre gyakorolt hatása is elkezdte foglalkoztatni. A téma átfogó megismerése érdekében neves külföldi egyetemeken tanult. Nemrég tért haza, és feltett szándéka, hogy megszerzett tudását a helyi sport fejlődésére, a közösség általános egészségi állapotának javítására fordítsa. Negoiță Robert sporttáplálkozási tanácsadó mostantól a Székelyföldi Jégkorong Akadémia sportolóit segíti, az orvosi és metodikai központban pedig a nagyközönség is igénybe veheti szaktudását. Negoită Roberttel beszélgettünk.
Székelyföldön igencsak ritka szakma a sporttáplálkozási tanácsadó. Hogy került ez a témakör az érdeklődésed előterébe?
Amíg itthon éltem, 12. osztályos koromig szinte minden sportot űztem, amit csak lehetett. Fociztam, hokiztam, lovagoltam, teniszeztem, pingpongoztam, síztem. A legkomolyabban pedig taekwondóztam, ezt 10 évig űztem. Az egyetem alatt hosszútávfutásban próbáltam ki magam, a legutóbbi időszakban pedig a tornasportot gyakoroltam.
A sporthoz, a testmozgáshoz kapcsolódó szenvedélyed tehát nagyon mélyen gyökerezik. Hogy egészült ez ki a táplálkozás iránti érdeklődéssel?
Középiskola végén nem nagyon tudtam, hogy milyen egyetemre menjek, ekkor egy bukaresti egyetembörzén ismerkedtem meg az emberi egészség és táplálkozás szakkal. Mivel mindig is sportoltam, és erről a területről is szerettem volna minél többet megtudni, ezért a nagy-britanniai Suffolk Egyetemen végeztem az alapképzést emberi egészség és táplálkozás szakirányon.
Az első három évben kevesebb szó esett a sport témaköréről, ezért elvégeztem egy egyéves sporttáplálkozásra fókuszáló képzést az Institute of Performance Nutrition keretén belül.
Itt nagyon jó oktatásban részesültem, de szerettem volna egy gyakorlatiasabb, tapasztalatibb tudásra is szert tenni, ezért a Loughborough Egyetemen végeztem mesterképzést szintén a sporttáplálkozás témakörében.
A Loughborough Egyetem önmeghatározása szerint a világ első számú felsőoktatási intézménye, ami a sporthoz kapcsolódó tudományterületeket illeti. Te milyen tapasztalatokat gyűjtöttél?
Lehetőséget kaptam, hogy fokozatosan gyakorlatba ültessem mindazt, amit tanultam. Együtt dolgoztam ifjúsági angol válogatott kézilabdázókkal, segítettem az egyetem lacrosse csapatának felkészülését, emellett dolgoztam egyéni ügyfelekkel.
Röviden hogyan foglalható össze, hogy a gyakorlatban mit csinál egy sporttáplálkozási tanácsadó?
Először meg kell ismernünk, hogy annak a személynek, akinek segítünk, milyen céljai vannak, és milyen adottságokkal rendelkezik. Nem mindegy ugyanis, hogy például milyen sportág képviselőjével dolgozunk, mert egészen más a kiinduló helyzet és a kitűzött cél is egy hosszútávfutó vagy egy testépítő esetében.
Nagyon sokféle egyéni cél képzelhető el az izomtömeg növelésétől a fogyáson át a jobb teljesítmény eléréséig. Ennek megfelelően a vendég igényeihez igazodva kidolgozunk általánosabb, vagy egészen specifikus étkezési szabályokat, tanácsokat. Figyelünk a mennyiségekre, az étkezések időbeli eloszlására, a bevitt tápanyagok típusára, minőségére. Ezeket mind személyre szabjuk.
Egy sportoló felkészülésében milyen szerepe van az étkezésnek? Mekkora befolyással van a teljesítményre, a fejlődésre?
Talán számokkal a legkönnyebb elmagyarázni ezt. Van egy sor olyan anyag, amelyek teljesítményre gyakorolt hatását egészen pontosan lehet mérni. Például a kreatin megfelelő bevitele 3 százalékkal javítja a sprintet, a nitrát 15 százalékkal jobb teljesítményhez segít hosszútávfutás esetében. Említhetem ugyanúgy a szénhidrátot is. Hogyha nem viszünk be megfelelő mennyiséget a szervezetünkbe, egyszerűen nem fogjuk bírni a magas intenzitású mozgást, mert nincs meg a szükséges energiaforrás ehhez, a zsírt pedig nem tudja ugyanolyan hatékonyan felhasználni a szervezetünk.
Azokról a tápanyagokról, vitaminokról, amiket már elég sokat kutattak, pontosan tudjuk, hogy miként hatnak. Sok apró részletből tevődik össze a táplálkozás hatása, de összességében 10-15, akár 20 százalékkal is javíthat vagy ronthat a teljesítményen.
Vannak olyan nagyon általános szabályok az étkezéssel kapcsolatosan, amelyeket betartva egy sportoló vagy aktív életmódot folytató személy pozitív hatást tapasztalhat a teljesítményén?
Próbálok megfogalmazni öt ilyen szabályt. Az első úgy hangozhatna, hogy egyél eleget, vagyis érzed, hogy nem vagy éhes, de persze ne is vidd túlzásba. Legyen egy fehérjeforrás minden egyes étkezésnél. Figyelj a szénhidrátbevitelre, nem szabad kihagyni a tésztaféléket attól való félelmünkben, hogy el fogunk hízni. Negyedikként a folyadékfogyasztást említeném. Végül pedig legyen minél változatosabb és minél színesebb az étkezésünk. A színeset itt a szó szoros értelmében mondom, minél színesebb, annál több vitamint, annál több ásványi anyagot, gyulladáscsökkentő anyagot tartalmaz.
Az SZJA sportolói mellett mostantól az orvosi és metodikai központban bárki számára elérhető az általad kínált szolgáltatás. Kinek érdemes sporttáplálkozási tanácsadóhoz fordulnia?
Elsősorban természetesen profi, amatőr, hobbi sportolóknak, akik valamilyen tekintetben javítani szeretnének a teljesítményükön, vagy magasabb szintre akarnak lépni. Hogyha például úgy érzik, hogy minden más lehetőséget már kiaknáztak a fejlődésük érdekében, akkor ez még biztosan néhány százalékos javulást tud hozni.
Szintén ajánlom olyan embereknek, akik úgy gondolják, hogy nem táplálkoznak helyesen, vagy bizonytalanok ezen a téren. Ha valaki szeretne fogyni, izomtömeget építeni, megváltoztatni a testösszetételét, egészségesebben élni, akkor nagyon hasznos tud lenni a táplálkozási tanácsadó.
Ha belegondolunk, az elfogyasztott táplálékunk az egyetlen olyan dolog, amit rendszeresen beviszünk a szervezetünkbe, így nagy hatással van az általános egészségi állapotunkra.
Hogyan kell elképzelni egy konzultációt, milyen módon segítesz a hozzád fordulóknak?
A folyamat egy időpontegyeztetéssel kezdődik. Mindenkinek ki kell töltenie egy kérdőívet a találkozó előtt, hogy megismerjem a vendéget, felkészülhessek a találkozóra. Ezt követően leülünk, és egy beszélgetésre kerül sor, ahol elhangzanak a célok, az aktuális információk, megválaszolom a kérdéseket. Első lépésben igyekszem meggyőzően lebontani a tévhiteket, majd arra térek rá, hogy milyen szempontokat kellene a jövőben figyelembe venni. Nem csak szabályokat, tanácsokat fogalmazok meg, minden esetben el is magyarázom, hogy egy adott változás az étrendben miért jár pozitív következményekkel.
Ilyenkor van, aki csak általánosabb iránymutatást szeretne, másoknak konkrét étrendet, étkezési tervet készítek.
Tapasztalatod szerint Székelyföldön milyen szinten van az étkezéssel kapcsolatos tudatosság akár a sportolók, akár a szélesebb társadalom körében?
Általánosságban nem állunk jól. Sajnos a környezetünkben keveset tudnak, keveset foglalkoznak az étkezés szervezetre gyakorolt hatásaival. Rengeteg munka van ezen a téren, éppen ezért hatalmas fejlődést lehet elérni. Azt tapasztalom, hogy sokan nem szívesen tartanak be az étkezésükre vonatkozó szabályokat. Az én munkámnak az is része, hogy elfogadtassam, megértessem, hogy mennyire fontos a megfelelő táplálkozás.
Bővebb információért és időpontfoglalásért hétköznaponként 10 és 20 óra között a központ recepcióját hívhatják a 0729 830 050-s telefonszámon.