Másfél hónappal ezelőtt az SZJA Sportlab vendége volt egy átfogó teljesítménydiagnosztikai vizsgálatra, néhány napja megszerezte első felnőtt országos bajnoki címét a cyclocross szakágban. Málnási József Attila kerékpárversenyző a szezon végéhez közelítve kereste fel a Székelyföldi Jégkorong Akadémia sporttudományi laboratóriumát. Az ott kapott eredmények megmutatták, hogy milyen területeken javíthat a felkészülésén. Az edzésterv módosítása a teljesítményére is érezhető hatással volt. A cyclocross szakág újdonsült országos bajnoka osztotta meg tapasztalatait a teljesítménydiagnosztikai felmérések fontosságáról.
Néhány nappal ezelőtt országos bajnoki címet szereztél, amihez gratulálunk! A mostani versenyen hányadik bajnoki címedet gyűjtötted be?
Ez a siker a hetedik bajnoki címet hozta számomra ebben a cyclocross szakágban. U17-ben, U19-ben és U23-ban voltak aranyérmeim, az első elit címet viszont most szereztem, mivel idén váltottam korcsoportot, beléptem a felnőttek kategóriájába.
10 éves pályafutásom során 18 országos bajnoki címet nyertem. Ez idő alatt több korcsoportban, illetve különféle szakágban tudtam győzni: XCO, időfutam, mezőnyverseny, kritérium, cyclocross.
Egészen magabiztos, meggyőző sikert arattál a cyclocross országos bajnokságon. Hogy érezted a versenyt belülről, hogyan értékeled, minden a helyén volt?
Igen, nagyon jól felkészültünk. A szezon végén ezeken a cyclocross versenyeken rendszerint nagyon jó formát tudok hozni, ezért mindig is kedveltem ezeket a megmérettetéseket. A pályát elég jól ismertem, nagyon motivált és magabiztos voltam, így a megtervezett taktika szerint sikerült győzni. Már az első körben megléptem, és csak nőtt az előny körről-körre.
A verseny előtt mintegy másfél hónappal részt vettél egy teljesítménydiagnosztikai vizsgálaton az SZJA sportlaborjában. Milyen tanulságokkal járt?
A szezon végének közeledtével fontosnak tartom a teljesítménydiagnosztikát, mivel meg tudjuk határozni milyen állapotban vagyunk egy elég hosszú versenyszezon után, és el tudjuk dönteni, hogyan tovább.
A tesztelést nagyon magas színvonalú, tapasztalt szakemberekkel volt szerencsém megcsinálni egy jól felszerelt laborban. Már nagyon sok ilyen felmérésen vettem részt pályafutásom során, de ez volt a legpontosabb és a leginkább lényegre törő.
Hogyan járultak hozzá az eredmények a felkészülésedhez?
Nagyon sokat segítettek az edzések minőségének növelésében, hiszen pontosabb tervezést tettek lehetővé, ezáltal pedig javították a teljesítményemet.
Tudnál olyan konkrétumot mondani az edzésmunkád tekintetében, amin változtatnod kellett a teljesítménydiagnosztikai tesztek eredményei alapján?
Igen, kellett változtatnunk az edzésterveken a mérés után. Egy nagyon jól felépített állóképességgel rendelkeztem, de kellett javítani az anaerob zónáimon, amin úgy érzem, hogy sikerült is nagyon sokat javítani a tesztnek köszönhetően.
Te személyesen hogy látod a sporttudomány, a teljesítménydiagnosztika szerepét egy sportoló felkészülésében?
Nagyon fontos szerepet játszik a felkészülésben a teljesítménydiagnosztika, mivel ez mutatja meg, milyen edzésekre van szükségünk, és hogy hol van szükség változtatásra. Ezáltal lehet megbizonyosodni, hogy mi is működik jól egy edzéstervben.
Ajánlanád más sportolóknak is a hasonló felméréseket?
Igen! Ajánlom mindenki figyelmébe ezt a minőségi teljesítménydiagnosztikát. Nem feltétlenül csak a profi sportolóknak, hanem az amatőröknek is javaslom, hogy végeztessék el, mert csak így tudunk szintet lépni és folyamatosan fejlődni.