Újabb neves sportoló vette igénybe Csíkkarcfalván található sporttudományi laboratóriumunk szolgáltatásait. Gereben Lívia már utánpótláséveiben is a legtehetségesebb magyar kosárlabdázók közé tartozott, nagyon fiatalon debütált a magyar válogatottban, azonban súlyos betegség miatt egy évre fel kellett függesztenie a pályafutását. Visszatérését követően szerepelt az Euro Liga főtábláján, az Universiade válogatott csapatkapitányának választották. Egy rövidebb kihagyás után most kezdte meg a felkészülését, amelynek legelején az SZJA Sportlabot is felkereste. Gereben Líviával beszélgettünk.
Mikor és hogyan találkoztál az SZJA Sportlab szolgáltatásaival?
A párom révén kapcsolatban állok a sepsiszentgyörgyi kosárlabdacsapattal. Ő számolt be róla, hogy milyen profi körülmények között folynak a felmérések, milyen kiváló szakemberek dolgoznak itt, ugyanis a szezon elején a játékosok részt vettek teljesítménydiagnosztikai vizsgálaton.
Miért éppen most kerested fel a labort?
Volt egy kisebb egészségügyi problémám, ami miatt három hónapig nem edzhettem. Most vissza szeretnék térni a pályára, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy felméressem magamat. Olyan helyen szerettem volna elvégeztetni a vizsgálatot, ahol tudom, hogy hozzáértő, tapasztalt szakemberek várnak, így egyértelmű volt, hogy az SZJA Sportlabbe fogok menni.
Hol tart most a pályafutásod? Arról lehetett olvasni, hogy hat idény után elhagytad a Szekszárd csapatát.
Igen, felbontottam a szerződésemet, mert szerettem volna váltani, csak a nyáron jött a már említett egészségügyi probléma, ami miatt nem edzhettem, így jelenleg nincs csapatom. Hála Istennek, ez javuló fázisban van, úgyhogy fokozatosan elkezdtem a felkészülést, sokkal jobban érzem magamat. Meglátjuk, hogy mit hoz a következő néhány hónap.
Az edzések 90 százalékát egyénileg végzem, de egy-két feladatra azért beállok a Sepsi SIC-hez.
Ezek fényében mi a helyzet a válogatottal?
Nyilván a magyar válogatott a szívügyem. A nemzeti csapat mezét felhúzni mindig megtisztelő. 13 éves korom óta utánpótlás-válogatott vagyok, 18 évesen pedig már a felnőttek közé is behívtak. Mindig nagy örömmel mentem, ha lehetőségem volt. Kizárólag a betegségem alatt nem voltam tagja a keretnek.
A most novemberre tervezett Európa-bajnoki selejtezőkig nem sok idő van hátra. Nem hiszem, hogy addigra olyan állapotba kerülök, hogy képviselni tudjam a hazámat. Nyáron viszont jön az Európa-bajnokság, ahová remélhetőleg kijut a csapat, és addigra én is olyan formában leszek, hogy bekerülök a keretbe.
Az előző válaszodban utaltál erre, de más fórumokon nyíltan beszéltél is a korábbi betegségedről, ezért bátorkodom feltenni a következő kérdést. Hogyan zajlott le életed legkeményebb meccse, mi az, amit ebből jószívvel megosztasz?
Nem titok, hogy 2019-ben volt egy akut leukémiás megbetegedésem, most októbert 8-án múlt három éve, hogy tünetmentes vagyok. Egy évig ezzel küzdöttem, kemoterápiás kezeléseket kaptam, és őssejt-transzplantáción estem át, úgyhogy nem tudtam kosárlabdázni. Hála Istennek, ez a múlt, egyáltalán nem érzem rosszul magam, hogyha erről kell beszélnem. Pozitív energiákat merítek belőle.
Visszatérve beszélgetésünk kiindulópontjára, vettél már részt korábban hasonló teljesítménydiagnosztikai vizsgálaton?
Magyarországon a válogatottaknál az utóbbi években rengeteg ilyen felmérést végeznek. Része voltam egy tehetségprogramnak, ahol fél évente kellett hasonló tesztekre mennem. Megmondom őszintén, a különböző vizsgálatokat nem szeretem, mert nem érzem komfortosan magamat bennük, de nagyon sok értelmüket látom, tudom, hogy a kapott tanácsokat meg kell fogadni.
Milyen volt a SZJA Sportlabben elvégzett felmérés? Milyen tapasztalattal járt akár a korábbi alkalmakhoz képest?
Nagyon pozitív tapasztalatokkal gazdagodtam, mindenki kedves, segítőkész volt. Külön időt és energiát fordítottak arra, hogy az eredményeket részletesen elmagyarázzák. Jó érzéssel jöttem el onnan, örültem, hogy így viszonyultak hozzám.
Amikor Magyarországon az utánpótlásban végeztek felméréseket, akkor mi az eredményekből sokat nem láttunk. Nyilván a szövetségnek hasznos volt, tudták, hogy milyen szinten állnak a játékosok, de visszajelzéseket nem igazán kaptunk. Később is voltak olyan helyek, ahol negatívabb élményeket szereztem.
Ennyire részletes és hasznos kiértékelésben, mint amilyent itt kaptam, korábban nem volt részem. Nagyon sok értékes tanácsot adtak, amelyekkel egyet is értek. A visszajelzések rendkívül részletesen, érthetően le vannak írva, könnyen be lehet építeni az edzésmunkába. Tudom, hogy mit kell csinálnom, min kell változtatnom.