Belépés Regisztrálás Székelyföldi Jégkorong Akadémia főtámogatója
Hírek
 
Ilyen volt a Sapientia U23 első hat éve
2024-08-15
 

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a 2024-25-ös szezonban a Sapientia U23 nem indít csapatot, a játékosokra ugyanis a környező klubok tartanak igényt, így Gyergyóban, Csíkszeredában és Háromszéken folytatják az együttes tagjai. A Sapientia U23 mint fejlesztési projekt természetesen továbbra is folytatódik, és amikor a székelyföldi jégkorongnak arra lesz szüksége, ismét nevezni fogunk a bajnokságokba. Egy fejezet azonban most mégis lezárul. Ezt idézzük fel az alábbi írásban.

A Sapientia U23 2018-ban kezdte meg a működését, és nevezett be a román felnőtt és U20-as bajnokságba, valamint a magyar U21-be. A cél első pillanattól az volt, hogy a felnőtt, profi jégkorong előszobájaként működjön a csapat, közben pedig lehetőséget nyújtson a kettős karrier építésére, azaz a sport és a tanulás összeegyeztetésére.

Alig egy évvel az alapítás után már nemzetközi színtéren is jelen volt a Sapientia U23, ugyanis csatlakozott az Európai Egyetemi Jégkorong Szövetséghez, ezt követően minden szezonban rajthoz állt az EUHL-ben is a román bajnokság mellett. Ez az partnerség rengeteg új ajtót nyitott ki a későbbiekben.

Szakmai stáb

A Sapientia U23 élén főként skandináv szakemberek álltak az évek során. Az első szezonban a finn Eemeli Parikka irányította a csapatot, őt a Del Pedrick – Antal István páros követte, majd három szezonon keresztül a svéd Jens Brändström állt a gárda élén, akinek a helyét honfitársa, Per Lundell vette át.

Az évek során másodedzőként, kapusedzőként, illetve erőnléti edzőként olyan szakemberek voltak stábtagok, mint Antal István, Antal Előd, Todor Krisztián, Tamás Nándor, Larry Sadler, Antal Zsombor, Aleksi Jääskeläinen, Farkas Tamás, Papp Szabolcs és Ruczuj Gellért.

A klubelnöki és csapatmenedzseri feladatokat mindvégig Horvát Tamás látta el, a csapatorvos dr. Solyom Annamária, a felszerelésmenedzser pedig Császár Róbert volt.

Játékoskeret

Az együttes túlnyomó részben székelyföldi születésű játékosokra épített. A hat szezon során összesen 85 sportoló öltötte magára a zöld-fehér mezt.

A legtöbb mérkőzésen György Rajmund szerepelt, aki mind a hat szezonban a keret tagja volt, és 160 alkalommal lépett jégre a csapat színeiben. Őt Lázár Sebestyén és Salamon Ervin követi 138, illetve 135 fellépéssel.

A klub eddigi történetében a legtöbb pontot Ilyés Tamás szerezte, aki 80 meccsen 91 egységet gyűjtött. A később Háromszékre kerülő csatár mögött Salamon Ervin és György Rajmund következik. A legpontérzékenyebb játékos azonban Részegh Zsolt volt, hiszen 41 mérkőzésen 59 kanadai pontot szerzett, ami 1,44-es meccsenkénti átlagnak felel meg.

Nemzetközi versenyzés

A 2019-es csatlakozást követően nagyon aktív részese volt a nemzetközi egyetemi jégkorongnak a Sapientia U23. Az együttes három alkalommal szervezett hazai pályán EUHL-es tornát, mindezt úgy, hogy egy idény a koronavírus-járvány miatt gyakorlatilag kimaradt.

Az Európai Egyetemi Jégkorong Ligában kétszer is sikerült elődöntőig jutni.

Ennél is nagyobb sikernek számított, hogy 2023 áprilisában a Sapientia U23 lehetett a szervezője és házigazdája az Egyetemi Jégkorong Világkupának (WCOUH), amelyen Kanada, az Amerikai Egyesült Államok, Svédország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Magyarország és Románia állt rajthoz. A tornára bizonyára a székelyföldi hokiszerető emberek mindannyian emlékeznek. A sapis fiatalokra építő romániai csapat rögtön az első napon legyőzte a későbbi ezüstérmes Kanadát, majd a negyedik helyen végzett.

Kettős karrier

A Sapientia U23 küldetésének alapeleme, hogy a sport mellett a továbbtanulásnak is fontos szerepet kell kapnia. Ezért az évek során minden egyes játékosunktól, aki tétmeccsen pályára lépett, azt vártuk el, hogy hallgatói jogviszonnyal rendelkezzen, amennyiben már befejezte a középiskolát.

A sapis éveik alatt sokan még csak 11-12. osztályosok voltak, de bőven akadtak, akik ez idő alatt felsőoktatásban vettek részt, és később sikeresen le is diplomáztak. 21-en szereztek jégkorongedzői képesítést, 15 sportoló egyetemi vagy főiskolai diplomát szerzett, 7-en szakképzésben diplomáztak.

Ugyancsak fontos volt a csapat nevében is megjelenő együttműködés a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel, amely első pillanattól felkarolta az egyetemi sport modelljének meghonosítására irányuló törekvésünket.

Az Egyetemmel való együttműködés keretében a Székelyföldi Jégkorong Akadémia és az U23-as csapat képviselői azt is célul tűzték ki, hogy legyen a régióban egyetemi szintű edzőképzés és testnevelő tanárképzés.

Nagy örömmel mondhatjuk, hogy ez 2024-re, hat évvel a csapat alapítását követően sikerült. A Sapientia sepsiszentgyörgyi karán edzők, a csíkszeredai karán pedig testnevelő tanárok formálódhatnak. A képzést a Sapientia EMTE a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemmel együttműködésben szervezi meg.

Ugródeszka, híd a jégkorongos karrierhez

A Sapientia U23 önmeghatározása első perctől arra épült, hogy segíteni szeretne azoknak a sportolóknak, akik még nem elég érettek, hogy beverekedjék magukat valamelyik felnőtt csapatba, de idővel készen fognak állni erre. Éppen ezért a siker egyik legfőbb mérőszáma az volt, hogy hány sportolónak sikerült a Sapinál töltött időszak után a jégkorongban maradni, esetleg profi szerződést kapni.

Hogyha csak a puszta számokat nézzük, azt látjuk, hogy a Sapinál megfordult 85 játékos közül 44-en szerződést kaptak. Jellemzően a székelyföldi felnőtt klubok számítottak ezekre a fiatalokra, de Magyarországra, a Brassóhoz, vagy éppen a Steauához is kerültek sportolóink. Az előző szezon keretéből öt játékosnak a jövője nem pontosan tisztázott a cikk megírásának pillanatában, így ők még javíthatnak ezen az arányon.

A Háromszéki Ágyúsok például alapítása óta olyan játékosokra épít, akik hosszabb-rövidebb ideig játszottak nálunk.

Fontos megjegyezni azt is, hogy a korábbi sapisok közül négyen jégkorongedzőként dolgoznak, sőt hat játékvezetőt is adtunk a sportágnak.

Örömmel látjuk tehát, hogy azoknak a fiataloknak, akik a Sapientia U23-at választották, valódi fejlődési lehetőséget tudtunk nyújtani, és mindannyiuk számára fontos karrierállomást jelentett a klub.

Társadalmi szerepvállalás

A jégkorong és a tanulás mellett a társadalmi szerepvállalás is kiemelt szerepet kapott az együttesnél az elmúlt hat évben. A csapat tagjai időről időre különböző jótékonysági akciókban vettek részt, volt, hogy saját kezdeményezésre tanfelszerelést vásároltak felcsíki iskolásoknak, máskor pedig koraszülötteket segítő gépre gyűjtöttek.

Az utóbbi négy szezonban pedig a csapat mezét is mindig jó ügy szolgálatába állítottuk. Először a környezetvédelem fontosságára irányítottuk rá a figyelmet, ezt követően a gyerekek kárára elkövetett erőszakkal szemben foglaltunk állást. Később a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület munkájára, és az anyagi nehézségekkel küzdő tehetségek támogatásának fontosságára hívtuk fel a közvélemény figyelmét. A legutóbb pedig a mentális egészség jelentőségéről és a Hallgatlak telefonos lelkisegély szolgálatról szólt a Sapientia U23 meze.

Köszönjük!

Köszönjük mindazoknak, akik tevékeny részesei voltak a Sapientia U23 elmúlt hat évének! A kitűzött céljaink tekintetében egyértelműen sikertörténetként éljük meg a 2018-2024 közötti időszakot.

Hangsúlyozzuk ugyanakkor, hogy a Sapientia U23 mint fejlesztési projekt nem áll le azzal, hogy idén nem nevezünk be a bajnokságokba.

A játékosainkra a nagy klubok tartottak igényt, és ez jó lehetőség a sportolók számára is, így természetesen támogattuk az átalakulást. Továbbra is figyelemmel kísérjük, segítjük azonban a fiatal sportolókat, és a korábban bejáratott elvek, értékek mentén dolgozunk a székelyföldi jégkorong fejlesztéséért! Az előttünk álló szezonban ez a törekvésünk a Gyergyói Hoki Klub, a Csíkszeredai Sportklub és a Háromszéki Ágyúsok, valamint az ott játszó fiatalok támogatásában ölt formát. A jövőben, ha éppen arra lesz szükség, ismét csapatként adunk lehetőséget a tehetséges jégkorongozóknak.

 
 
 
 
Vissza
 
 
 
 
Minden jog fenntartva. Copyright © 2016 SZ.J.A. Székelyföldi Jégkorong Akadémia